2019. március 17., vasárnap

Margó


Nem gondoltam egy éve, hogy Kambodzsába vissza fogok ilyen gyorsan térni. Érdekes élmény volt: egyrészt valamennyire otthonos az ismert helyeken és valamennyire új azokon, amiket még nem vagy régen nem láttam. 

Vietnam hét év után más eset volt. Megdöbbentő néhol a változás, annak is leginkább az üteme.

Jó látni, hogy egy ország így tud fejlődni és lassan maga mögött hagyja nehéz történelmi örökségét és építgeti a jobb jövőjét.

Persze turistaként sosem tudjuk, hogy valójában mi játszódik le egy meglátogatott ország társadalmában és azt sem, hogy ami lezajlik, az merre vezet. Kambodzsa és Vietnam más-más utat jár az utóbbi 30-40 évben. Más szinten is tartanak. Azonban mindkét ország egyelőre fejlődik gazdaságilag és változik politikailag. Talán majd pár év múlva megnézhetem újra, hogy merre járnak.

Addig is ajánlom mindkét országot azoknak, akik ezzel a környékkel ismerkednek vagy szeretnének ismerkedni.

Szoktam írni a közlekedésről is. Vietnam ebből a szempontból érdekes ország. Jobbos a forgalom, mint Kambodzsában. Sokszor - tudatlanul - furának tűnt, hogy a "rossz" oldalra fordulnak rá: Thaiföld után ez előfordul. Ami viszont még érdekesebb, az a "balra tartás" Szinte mindegy, hogy hány sáv van, a nagyobb-erősebb (ami nem feltétlenül jelent gyorsabbat) a bal sávok felé mozog, ami miatt az előzések jó része kiszorul az innen jobbra eső sávokba, ahol viszont rengeted kisebb és sokszor lassabb jármű van. A hollétedet érdemes dudálással jelezni. Talán ennél többet csak Indiában halottam dudaszót.

A piros-zöld itt szó szerint erős ajánlás. A kereszteződésekben óriási káosz van európai szemmel. Ázsiai megközelítésben a 'menni és menni hagyni' elve alapján, jól kiszámítva a lehetőségeket, szépen haladnak. Igaz ez a motor-autó erdőben átkelő gyalogosokra is. Csak meg ne torpanj vagy állj: az tragédiához vezet(ne). A vezetés közbeni mobil használat, a biztonsági öv és a hasonló agyonszabályzott úri huncutságok itt liberálisabban vannak kezelve - egyelőre.. Mindezek ellenére balesetet egyszer láttunk: annak sem a fizikai, hanem a pszichés vonzat volt jelentős: némi vita alakult ki a felek között, amit a többiek igyekeztek lehűteni. Aztán mindenki ment  dolgára.

Hanoi az utolsó két nap szemerkélő esővel örvendeztetett meg minket. Így is búcsúztunk a repülésünk reggelén. Mindjárt két évvel ezelőtti emlékeim jutottak eszembe. Azonban itt volt hova menekülni és így a tökéletes átázás elmaradt.

A végére még egy könyvajánló jön:

Most éppen ezt a könyvet olvasom:


Egy maláj arc, indiai háttérrel: ő az Air Asia alapítója. Már pár éve láttam a könyvét, talán épp az Air Asia magazinjában volt róla egy cikk. Most eljött az ideje, hogy el is olvassam (folyamatban). Ami eddig lejött belőle, az is nagyon érdekes. Mindenkinek csak ajánlani tudom.

Sajnos magyarul még nem jelent meg.

Hanoi


A kora délután érkezés után megnéztük az óvárost.

A kötelező látnivalók:


Királyi emlék szentély


Turtle temple (Teknős templom)


Operaház


Tőzsde


Nemzeti Bank


Jade Temple (Hoan Kiem Lake)

A környéken az elmúlt évek során számos felújítás volt, megjelentek a belvárosi luxus márkák üzletei: a fejlődés itt is nagy léptékben halad. A tó környékéről kitiltották a forgalmat (persze csak egy részét, de így kicsit élhetőbb).

A távolabbi látnivalók másnap következtek:


St Joseph Cathedral

Volt öt percünk bemenni (Utána zárnak és csak délután nyitnak újra.)


Hoa La Prison (Börtön) Múzeum - guillotine


Hoa La Prison (Börtön) Múzeum - cellasor

Franciák alapította börtön. Kegyetlenkedések a szabadságukért küzdő vietnami hazafiakkal szemben.

Használta a jelenlegi hatalom is az elfogott amerikai pilóták (közöttük John McCain) humánus fogva tartására is.


Temple of Literature - Az első egyetem bejárata


Temple of Literature - Confucius



Temple of Literature - oszlopsor


Temple of Literature - Érdekes virág (?)


Temple of Literature - Chu Van An rektor



Citadella tornya

Itt a háborús múzeumot kihagytuk. Vele szemben még mindig Lenin (elvtárs) szobra foglal el egy "méltón" nagy teret.

A következő hármast (One Pillar Pagoda, Ho Chi Minh Múzeum és Mauzóleum, Elnöki rezidencia) már csak biztonsági ellenőrzéssel, de legalább egy részét ingyen lehet megtekinteni. Mi nem éltünk vissza vendéglátóink jó szándékával, így egy szabadtéri sétával letudtuk a kötelezőt.


One Pillar Pagoda


Parlament 


Ho Chi Minh Mauzóleum

Kései ebéd.

Maga az óvárosi rész és a kormányzati negyed nagyjából olyan, amilyen volt, bár sok a felújítás, de (még?) nem vesztette el régi hangulatát.

A következő két napot Ha Long Bay-ben (meg az oda-vissza vezető buszon) töltjük.

Visszaérve Hanoiba elfoglaltuk az utolsó szállásunkat (pár utcával az előzőtől, ahol már nem volt hely erre a két éjszakára) és vacsorázni indultunk. Estére a környék számos utcáját lezárták és éjszakai piaccá alakultak az utcák. Nagyon hangulatos módon: az árusok mellett éttermek, kávézók is kipakoltak rendesen. Itt-ott kisebb zenekarok játszottak.



Az utolsó nap az időjárás 19 fokkal és enyhe esővel lepett meg minket. Mivel a főbb programokon már túl voltunk, szépen megvártuk, amíg kissé jobbra fordul az idő és elindultunk egy helyi busszal Hanoi egyik puccosabb új része felé:

Royal City (Mall)

Egy egész ki városrész, ami valahogy így néz ki:


A kapu, egyben lejárat is a föld alatt két szintes puccos plázába


A belső terület a kapu mögül


A pláza az alsó szintről nézve (mellette-alatta még garázsok)


A belső udvar valami ősi kultúrát idéz tán


Van vmi harci szekér is


És egy közeli a szekéren levő figuráról, mögötte korhű látvánnyal

Itt jön egy video, amiben a kép és hang együtt talán visszaad valamennyit Vietnam nagyvárosi alapélményéből:


Nemsokára talán online is meg lehet majd valós időben nézni, ugyanis épp az alábbi eszközt szerelték fel itt:


Visszabuszoztunk a szállásra. Kávé. Csomagolás Még egy kis kóborlás a városban a lezárt piacos utcákban.

Reggel ki-ki indul hazafelé.

Ami (majdnem) kimaradt


Egy kis szakma 1

Eredeti tanul(gatot)t szakmám erősáramú villamosmérnők. Saigon egyik utcájában fogadott a lenti látvány: egy szépen alakuló kisfeszültségű kapcsolószekrény. 


Egy kis szakma 2

A vezetékes telefóniában eltöltött sok év is megtette a maga hatását. Da Lat egyik útján lettem figyelmes a szemét mellett gubbasztó arcra. Előtte elfektetve egy szép kábel kifejtés doboza (a tövében látszanak a kábelek). A szöszmötölésből ítélve épp hibát keresett, javított, gyártott (?).


Egy kis nosztalgia

Az egyik kávézásunk alkalmával a szomszéd asztal látványára lettem figyelmes. Semmi különös, de mégis. 

Itt még lehet dohányozni a vendéglátó helyeken (sok helyről ki van tiltva a cigaretta, de nem törvényileg). Szóval a szomszéd asztalon az alábbi látvány fogadott. Mint a régi szép időkben egy másnapos reggelen valahol Budapesten ;-)



Béke ...



A lámpa talapzatán felirat: "Light for Peace" (Fény a békéért; gondolom a vietnami szöveg is ez). Sajátos művészeti alkotás Hueből. Vajon lehet vele békés fényt (le)lőni?

Valami lemaradt

A Sun World parkjában (Ba Na Hill) mi is lehetne jobb találkozó hely, mint egy földgömb. De erről hiányzik valami ... Ötlet?

.
.
.
.
.
.
Igen, ott Ausztráliától ... Nem, nem Tasmániára gondolok, bár az is kérdéses.
.
.
.
.
.
... keletre; a szokásos: Új Zéland hiányzik.

Névre szóló

Ha az ember Heineken Múzeumba megy, biztos kap sört. Helyben csapolva. Finom.

De más meglepetés is jöhet:


Egg Coffee

Tojásos kávé. Olvastam róla, aztán megláttam, megkóstoltam. Gyakorlatilag Cappuccino tejhab helyett tojássárgájából felvert habbal. Érdekes íz, különösen, hogy a kávé vietnami ízvilágú volt benne.


Halak a lépcsőn

Hogy lehet rávenni a halakat egy kis lépcsőzésre?


Sok helyen vannak kisebb-nagyobb tavak halakkal (ez épp Hue Citadella). A tavakba itt-ott lépcsőkön le lehet sétálni. Általában becsület kassza alapon van haleledel.

A lépcsős részre szórt haleledel (apró barna izék a vízen) épp egy jó megoldás.

Telekom

A hajón az öbölben volt WiFi. Természetesen mobilnet. Volt, ha volt térerő.

Reggel összefutottam a routerrel is.


Vietnamban a Deutsche Telekom nem szolgáltató. De valahogy azért jelen van :-)

Zavar a designban

A fotón a Royal City egyik kávézója, felülnézetből. Majd aa következőn a bal oldali asztal, kinagyítva.


A vendéglátásban bizonyára sok jó és rossz megoldás van arra, hogy az asztalokat azonosítsák (számozzák vagy akármi) és ezt a személyzet számára követhetővé is tegyék. Itt valószínűleg a hely szellemiségével legkevésbé összeillőt választották. 


Persze az is lehet, hogy öregszem és csak általam meg nem értett művészi kreativitással van dolgom. Kihagyni még ennek az egyébként rám nézve szomorú lehetőségnek a felismerése mellett sem tudtam :-)

Hangulat

Utolsó esti sétánk egy mellékterméke. Ami (majdnem) kimaradt.


Hanoi by night

2019. március 16., szombat

Emberek



Túlélő(k)

Phnom Penh Tuol Sleng börtön. Hét túlélő volt, amikor a vietnami hadsereg bevonult. Köztök két kisfiú. Az idősebb, akkor 9 éves, ott ül a múzeum udvarán kis asztal mögött. Előtte a saját könyve az életéről. Kevés angolsággal mutatja a könyvet, egy másikban a képet, ahogy a szülei gyilkosáról tanúskodik annak perében. Értésemre adja, hogy közlekedési baleset miatt nem tud már - nehézgép kezelőként - dolgozni. Van felesége, két lánya.

Váltunk még pár szót, aztán nálam jobb vevők érkeznek ...

A hét közül egy másik, idősebb arc is ül odébb a maga asztala mögött, rajta a saját könyveivel.

Nem tudom milyen lehet nap mint nap visszajárni erre a helyre nekik? Vajon önszántukból ülnek itt? - Sok hasonló kérdés merül fel bennem, melyekre valószínűleg sosem tudom meg a választ.

Farmer - póló

Fiatal srác, helyi arc, alig tipegő kisfiával megjelenik a tegerparton (Da Nang). A srácon hosszú farmer,  kilátszó alsó, egyszerű fehér póló. Próbálja a kissrác érdeklődését felkelteni a tenger iránt. Játszanak a vízzel. Anyuka is előkerül. Fotók selfi stílusban.

Egy kis idő múlva a napernyők alatt levő helyükön megpihennek. Majd a srác elindul a tenger felé farmerben, pólóban: szépen bemegy a vízbe, elvan a hullámok között perceket. Aztán vissza a családhoz: lassan szedelőzködnek, előkerülnek a bukósisakok, és úgy tengervizesen indulnak is ...

Gyerekes(ek)

Fiatal felnőtt lányok, én koreainak nézem őket. A homokba rajzolnak valami ugrálós játékhoz való ábrát és ugrálnak. Rohangálnak a víz felé, mígnem annak mozgásától megriadva kifelé.

Az egyiken táska, zene szól belőle ("a zene mindenkié"), erre izeg-mozog, tipeg, mint egy gyerek.

Hülyének lenni jó. Hülyéskedni is jó. De nem tudni, hogy az vagy, az már ciki. Nekik pedig valaki pénzt adott, hogy utazzanak, világot lássanak. Vajon mi marad meg bennük?

Nincs nálam sem telefon, sem kamera. Kár.

Taxi sofőr (Hue)

Visszamentünk este a szállodába a csomagokért. A vasútállomás több, mint két kilométer.

Majdnem egy ott kóborló idegentől kértem a csomagokat. Aztán rájöttem, hogy Ő egy taxisofőr. Bár nem értett sokat angolul, de némi kommunikáció után vállalta a fuvart, taxiórával és a kis várakozást, amíg összeszedjük a holminkat.

Elindultunk, az órába igencsak gyorsan ugráltak a számok. majd 400.000 dong (4000 Ft). Kiszálltunk. Kérdezzük, hogy mennyit akar. Semmit. Nullát. :-o

Jattot sem fogadott el. Semmit.

Csak kedvesen elköszönt és barátságosan mosolygott.

Hm ...

Kormány mögött

Egyik kedves ismerősömtől szoktam kérdezni, hogy maradék kb. 50 évét a jelenlegi, nem túl perspektívikus munkájával akarja-e tölteni vagy végre valami másra készíti fel magát (esetleg tanulással, ami ugye sokaknak szitokszó, bár életünk végéig tesszük, ha akarjuk, ha nem).

Ez a gondolat jutott eszembe, amikor Ha Long Bayben a  barlang előtt vártuk a többieket a kis hajóban (amivel a nagy hajóra tértünk vissza) és megláttam a szomszéd hajóban az utasait váró arcot.

Vajon Ő a maradék kb. 50 évét a jelenlegi, nem túl perspektívikus munkájával akarja-e tölteni?


Őr

Ho Chi Minh Mauzóleum előtt. Díszőrség. Biztos ezért lehet csukott szemmel is jól teljesíteni.

Vajon Ő a maradék kb. 50 évét a jelenlegi, nem túl perspektívikus munkájával akarja-e tölteni?


Ha már őr

Bemész egy étterembe, a Starbucksba, látsz egy rendesebb üzletet, parkolót, motor parkolót, tulajdonképpen bármi intézményesített helyet; és látsz előtte legalább két őrt ("Egy őr nem őr" - mondta a bölcs). Mindegyik ilyen őrnek van szép egyenruhája (ami ettől persze csak részlegesen egyenruha, mert sokféle ilyen egyenruha van). 

Ezek az őrök persze nem csukott szemmel őrködnek. Nyitottal: nézik a mobiljukat (fő elfoglaltság), nézik egymást, beszélgetnek (mellesleg), nézik a környéken folyó dolgokat. Esetleg tesznek valami hasznosat: sípolnak, forgalmat irányítgatnak, segítenek és nem utolsó sorban mosolyognak. És szó szerint lehet mondani, hogy utolsó sorban kekeckednek.

Nem tűnik rossznak a közbiztonság Vietnamban. Elgondolkodtató, hogy minek ennyi szép egyenruhás őr? Közmunka, teljes foglalkoztatottság, stb. jut az ember eszébe ...

Ha már mosoly

Ázsiában sokszor mosolyognak. Ügyes kommunikációs fogás (bár valószínűleg nem tudatos, hanem inkább kulturálisan kódolt), hogy a mosoly megold sok problémát: kedves, nem jelent ellenkezést, nem kell "nem"-et" mondani, nem kell bevallani, hogy nem értettél valamit. Sokszínű használata persze levon valamennyit az információs értékéből, de ettől még kedves.

És igazából tényleg kedves. Ezek az emberek alapvetően kedvesen viszonyulnak hozzánk, messziről jött turistákhoz - még ezzel a jelentésbeli bizonytalansággal együtt is. Én értékelem ezt: jobban mint az otthoni porcosságot (amit dekódolnom is könnyebb - bizonyára kulturális okokból.

Már a mosolyért megéri erre járni ;-)

"Hülye Járások Minisztériuma"


Nem vagyok egy nagy Monty Python kedvelő, de kedvelem őket.

A blog címe helyesen a Hülye Beállások Minisztériuma lenne. Szöveg helyett legyen itt pár kép.












Lehet találgatni, a cím és a képek összefüggéseiről ;-)