2008. március 15., szombat

Shanghai 1

Maglev

430 km/ora sebesseggel szaguldunk Shanghai fele. Nem, ez nem valami lassu kinai repulo. A repulo rendben leszallt. Ez a repteri gyorsvasut (Magnetic Levitated Train - Magneses lebegtetesu vasut). A vilag elso ilyen technologiaval mukodo, kereskedelmi forgalomban levo szolgaltatasa. Nem rossz. Csak aramszunet ne legyen hirtelen!





Helyi kozlekedes

Itt is van "Octopus" kartya es igen nagy elonye, hogy ki lehet vele kerulni a - nem mindig mukodo - automatak illetve a penztarak elott allo sorokat. A Maglev varosi allomasanal (Metro Costomer Service) gyorsan kiderult, hogy ott kartyat nem lehet venni. Jegyet is csak a penztarban lehet venni, de az meg ugye nem "customer service", aminek 3 kovetkezmenye is van: sorba kell allni, semmit nem beszelnek angolul es neked kell elmutogatni, hogy milyen jegyet akarsz - hany dijzonasat). At kellett szalnom az egyik vonalrol a masikra (ezt tudtam elore) es ott ujra probaltam a kartya szerzest. Hat az angol elsore ott sem jott be, masodikra is alig, de o nagy orommel megertette, hogy mit akarok es adott - hasznalt (merthogy ezek betetesek) - kartyat, korrekten. Itt ra kellett jonnom, hogy a turista zonakon kivul a mosolygos "most mutasd meg" lesz a fo gyakorolni valo.
Utikonyv
Az utikonyv szerint Shanghai nem az igazi kina, hanem inkabb egy nemzetkozi metropolis. Ez nem hamis allitas, de ha Hong Konghoz, mint "nemzetkozi metropolis etalonhoz" hasonlitom, akkor talalok meg kulonbsegeket. Kicsit olyan a varos, mint Varso volt 1987-88 korul. Szurke, rendezetlen, szemetes, egyhangu, ... - olyan szoc-real. Az emberek - bar nem egyenruhaban jarnak, de valahogy olyan jellegtelenek - sotet arnyalatokban jarnak. A legnepszerubb az erettsegi oltony vagy ing sotet puloverrel, kabatkaval. A nok oltozkodese is hasonlo. Persze vannak extravertaltabbak, de az sem sulyos. Mindenesetre a narancssarga esokabatommal (merthogy esett egy kicsit) eleg feltuno arnyalatot vittem a vilagukba.



Viszont az utikonyvnek igaza volt a Shanghai Muzeum (a kepen) dicsereteben. Negy szinten egy igen osszeszedett attekintes kina multjarol, szamos vonatkozasban: penz, pecsetnyomok, kaligrafia, festeszet, szobraszat, porcelan- es bronzedenyek. Mindenrol attekinto info angolul is. Ajanlom mindenkinek.






A muzeumhoz kozel van a Shanghai Grand Theatre.












Ter a vasutallomas elott. Itt sok ember legalabb olyan riadt volt, mint en, annak ellenere, hogy ok biztos jobban ertik a kinai nyelvet. Ellenben videkrol jottek es nem ertik a nagyvarost. Neztunk mint borju az ujkapura. A piros sapkasok ugy neztek, mintha eloszor latnanak feherembert ...







Ezt meg csak a szakmai erdeklodes miatt. Az itteni inkumbens sem ezek hasznalatabol el meg.









Nincsenek megjegyzések: